• KOMUNIKAT

          • Szanowni Rodzice,

            wobec utrzymującej się wysokiej liczby zachorowań wywołanych rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 przepisami rozporządzenia z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 Minister Edukacji Narodowej zdecydował o podjęciu działań profilaktycznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa wśród dzieci i młodzieży i ograniczeniu – w terminie od 27 kwietnia do 24 maja 2020 r. – działalności niektórych jednostek systemu oświaty.

             

            W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość.

            Dziękuję serdecznie za dotychczasową współpracę. W tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji proszę o wyrozumiałość i dalsze wspieranie dzieci. 

                                                                                                     Z wyrazami szacunku

                                                                          Adam Grabowski dyrektor PZSP w Jankowicach Wielkich.

             

             

            Podstawa prawna

            Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

          • Komunikat

          • Szanowni Państwo, Rodzice i Opiekunowie!

            Zawieszenie zajęć w szkole w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego COVID -19 wymusiło zmianę techniki realizacji procesu dydaktycznego również w naszym zespole  szkolno-przedszkolnym: z zajęć prowadzonych stacjonarnie w pomieszczeniach szkolnych na zajęcia prowadzone techniką „nauki na odległość”, tzw. zdalne nauczanie.

            Zmiana techniki uczenia się i nauczania nie zwalnia ucznia z obowiązku nauki, określonego
            w art. 35 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.

            Organizacja nauki polega na tym, że uczniowie są uczestnikami procesu dydaktycznego poprzez szkolną platformę Microsoft Office 365, epodręczniki.pl, e-dziennik, czy inne komunikatory oraz platformy wskazane przez nauczyciela.

            Od 25.03.2020 r. zajęcia lekcyjne będą odbywały się zgodnie z  planem zajęć lekcyjnych dla poszczególnych oddziałów. Każde zajęcia będą trwały 30 min. i będą odbywały się w następujących godzinach:

            1. 8.00 – 8.30
            2. 8.45 – 9.15
            3. 9.30 – 10.00
            4. 10.15 – 10.45
            5. 11.00 – 11.30
            6. 11.45 – 12.15
            7. 12.30 – 13. 00

             

            Konsultacje przedmiotowe będą odbywały się w dniach i godzinach określonych przez poszczególnych nauczycieli – drogą elektroniczną. Każdy uczeń otrzyma wiadomość na e-dzienniku od nauczyciela przedmiotu, w jaki sposób przekazane będą wszelkie materiały dydaktyczne, informacje oraz w jaki sposób będzie się z nim komunikował. Prace wykonywane przez uczniów odsyłane drogą elektroniczną mogą podlegać  ocenianiu. Nadal obowiązują dotychczasowe zasady oceniania zawarte w Wewnątrzszkolnym i przedmiotowym ocenianiu.

            Jako dyrektor szkoły, informuję, że na Państwa skrzynkę w dzienniku elektronicznym będą przychodziły komunikaty. Proszę o dokładne ich czytanie! 

            Jeśli uczeń ma trudności z obsługą komputera lub potrzebuje nabyć umiejętności obsługi programów lub aplikacji wykorzystywanych w procesie zdalnego nauczania, może skorzystać z indywidualnych konsultacji z naszymi nauczycielami informatyki.

            Robert Porada – kl 4-7

            Joanna Grabowska – kl 1-3

            Pracownicy administracji i obsługi pełnią w szkole tylko niezbędne dyżury. Prosimy o ewentualny telefoniczny kontakt z sekretarzem szkoły w godz. 8:00 – 12:00, tel. 603400507.

            Wszystkie szkolne obiekty są zamknięte dla osób postronnych (w tym szkolne boisko, sala gimnastyczna i plac zabaw).W każdej sprawie można się kontaktować za pośrednictwem poczty elektronicznej: pzsp.jankwielkie@inteia.plKontakt z dyrektorem szkoły, Adamem Grabowskim: tel. 502614680.

            Kontakt z nauczycielami uczącymi w klasie może odbywać się poprzez e dziennik.

            Zwracam się do Państwa z prośbą, o dopilnowanie przestrzegania wszelkich zaleceń służb sanitarno-epidemiologicznych oraz wskazań Ministerstwa Edukacji Narodowej.To na Państwu spoczywa odpowiedzialność za skuteczność realizacji zaleceń sanitarno-epidemiologicznych, a tym samym za bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci, a Naszych Uczniów. Szczególnie proszę Państwa o dopilnowanie, by Wasze dzieci w czasie epidemii pozostały w domu i nie spotykały się z innymi osobami. Wszelkie kontakty mogą Oni ograniczyć do Internetu lub innych środków komunikacji. Proszę również o wsparcie swoich dzieci. Służymy Państwu również pomocą i jesteśmy do Państwa dyspozycji.

            Podstawowym warunkiem skuteczności ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa jest rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny osobistej. Konieczne jest również bieżące śledzenie komunikatów GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacji przesyłanych przez dyrektora szkoły lub wychowawców. Wszelkie informacje o zagrożeniu koronawirusem oraz o sposobach zapobiegania można znaleźć na stronie https://gis.gov.pl/Aktualnosci.

            Z poważaniem

            Dyrektor szkoły mgr Adam Grabowski.

             

          • Komunikat Dyrektora szkoły w związku z epidemią koronawirusa

          • Drodzy Uczniowie!

            Od jutra decyzją rządu lekcje zostały odwołane na okres dwóch tygodni - czyli do 25 marca.

            To okres kwarantanny, nie popełnijcie tego samego błędu, co Wasi rówieśnicy we Włoszech - to nie ferie, nie chodźcie na boisko, do kolegów, nie organizujcie dużych imprez. Nie korzystajcie z transportu publicznego. Śledźcie komunikaty w internecie i telewizji, zwłaszcza na stronie rządowej. Sami zdrowi, możecie przenosić wirusa i zagrozić swoim dziadkom i rodzicom, myślcie o tym.

            Szkoła nie będzie czynna, ale utrzymamy z Wami kontakt drogą elektroniczną, wysyłając notatki, informacje czy polecenia. Wykorzystajcie ten czas na czytanie lektur, oglądanie dobrych filmów.

            Pierwsze dwa dni, tj. czwartek 12 marca i piątek 13 marca, to okres przejściowy. W okresie przejściowym nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie zajęcia opiekuńcze. Rodzice, którzy nie mają możliwości zapewnienia opieki swoim dzieciom mogą je wysłać do szkoły. Od poniedziałku, 16 marca zajęcia te zostaną całkowicie zawieszone. Uczniowie nie przychodzą wówczas do przedszkola, szkoły.

             

                          Życzę Wam i Waszym bliskim zdrowia i spokoju, wierzę w Waszą mądrość i zrozumienie.

          • Dzień Kobiet

          •     Dnia 06.03.2020roku odbył się w naszej szkole krótki, ale wymowny apel z okazji Dnia Kobiet. Uczniowie klasy piątej przygotowali w formie  inscenizacji słowno-muzycznej pełną humoru charakterystykę metamorfozy kobiety na przestrzeni wieków. Występ miał uświadomić wszystkim, jak ważną rolę w świecie pełni płeć piękna. Na koniec chłopcy obdarowywali Panie kwiatami. Nie zabrakło także życzeń z okazji Dnia Mężczyzn, przypadającego 10 marca.

             

                                                                                                                   Michał Łukawiecki

                                                                                                                   klasa VII

          • Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

          • Poznaj podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19. Informacja dla osób powracających z północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

            Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:

            lub

            • zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

            Czym jest koronawirus?

            Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

            Jak często występują objawy?

            Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

            Kto jest najbardziej narażony?

            Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

            Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

            Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

            Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?

            Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

             

            ZALECENIA

            Często myj ręce

            Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
            Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

            Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania

            Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
            Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby. 

            Zachowaj bezpieczną odległość

            Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
            Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

            Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

            Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

            Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej

            Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj.
            Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilusinfluenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

            Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin

            Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

            Chroń siebie i innych przed zachorowaniem

            Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:
            – z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,
            lub
            – bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.

            Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi  na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, m.in. z „Komunikatem dla podróżujących”, „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV MEDYCZNE”oraz „Zasadami  postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV W PODRÓŻY LOTNICZEJ ”. 

            Maseczki

            Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2

            Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego.  Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

            Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

            Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.

          • Wyjątkowy dzień

          • Dnia 24.01.2020r. odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

            Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu uczniowie naszej szkoły również o nich pamiętali.

            Licznie przybyli goście zasiedli przy przygotowanych dla nich stołach i cirpliwie czekali na występy swoich wnucząt. Uroczystość rozpoczęli uczniowie klas I-III, którzy zaprezentowali przedstawienie przygotowane przez mgr Joannę Grabowską pt. ,,Rzepka”. Następnie klasa V zaprezentowała jasełka pod czujnym okiem mgr Teresy Krasy. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i wdzięczność. Po występaach dyrektor szkoły mgr Adam Grabowski wygłosił krótkie przemówienie, podziękował wszystkim seniorom za przybycie i zaprosił na słodki poczęstunek.

            Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i przybyłych gości!!!

                                                                                                                  Martyna Bałamut

                                                                                                                         klasa VI

          • WIGILIA SZKOLNA 2019 PACHNĄCA ŻYWĄ CHOINKĄ !!!

          • 20 grudnia 2019 roku, w sali gimnastycznej naszej szkoły wypełnionej zapachem żywej choinki, odbyło się  spotkanie wigilijne wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły.

            Na początku uroczystości dyrektor PZSP Adam Grabowski  serdecznie powitał  przybyłych  gości: RADNĄ  GMINY OLSZANKA PANIĄ ELŻBIETĘ  ZAWIŁĘ, SOŁTYSA JANKOWIC WIELKICH  PANA MIROSŁAWA ŚLIWĘ ORAZ PRZEWODNICZĄCĄ  RADY RODZICÓW PZSP W JANKOWICACH WIELKICH PANIĄ ILONĘ ZDUNEK  i  rozpoczął ceremonię dzielenia  się opłatkiem. Poczęstunek wigilijny składał się z barszczyku, pierogów oraz tradycyjnego kompotu wigilijnego. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnego makowca oraz pierników, własnoręcznie upieczonych i przyozdobionych przez uczniów naszej szkoły. Potem sala rozbrzmiewała tradycyjnymi kolędami i życzeniami kolędników, których reprezentowali uczniowie klasy piątej naszej szkoły. Uroczystość zakończył Dyrektor PZSP, życząc wszystkim Wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego dobrego z okazji nadchodzącego wielkimi krokami 2019 roku.

            Składamy serdeczne podziękowania za profesjonalizm w przygotowaniu wigilijnego stołu dla zaangażowanych BABĆ, RODZICÓW I WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW SZKOŁY.

                          Spełnienia marzeń w nadchodzącym  nowym 2020 roku!!!

          • Zdobienie pierników

          •      We wtorek 17.12.2019 roku, w klasie 3 odbyły się warsztaty zdobienia pierniczków, które od początku do końca z własnej inicjatywy zorganizowała i poprowadziła pani Anna Rygielska, mama Zosi – uczennicy z klasy 3. Pani Ania dla każdego dziecka przygotowała zestaw pierniczków w przeróżnych kształtach, udzieliła instrukcji zdobienia, po której zabraliśmy się za dekorowanie. Przez dwie godziny zdobienia, w klasie panowała niesamowita cisza, wszyscy byli skupieni na precyzyjnym zdobieniu wyrobów. Zajęcia były bardzo atrakcyjne. Efekt końcowy przerósł najśmielsze oczekiwania. Zapakowane w ozdobne pudełeczka, własnoręcznie zdobione pierniki z pewnością będą stanowiły niezwykłą dekorację świąteczną.

          • Realizacja projektu „Czytam z klasą”

          •      12.12.2019 roku, klasa 3 zaprosiła na zajęcia pana dyrektora Adama Grabowskiego, który przeczytał uczniom fragment książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”.To było kolejne zadanie, które zrealizowaliśmy w ramach projektu „Czytam z klasą”. Po przeczytaniu ostatniego rozdziału, pan dyrektor sprawdził znajomość lektury, zadając dzieciom pytania. To była pierwsza taka wizyta w naszej klasie.

             

                                                                                                     wych. Joanna Grabowska

          • Mikołajkowe pływanie

          •      Dnia 06.12.2019 roku uczniowie klas IV-VII naszej szkoły  aktywnie świętowali mikołajki w aquaparku we Wrocławiu,  jednym z najlepszych i najchętniej odwiedzanych parków wodnych w Europie.

                 Na basenie można było skorzystać z różnych atrakcji, w tym z szalonych i zakręconych zjeżdżalni jak na przykład ,,truskawka". Wszyscy zafascynowani byli  również zjazdem na pontonach. Czas spędzony w wodzie oprócz korzyści zdrowotnych przyniósł wiele radości i przyjemnych wrażeń. W drodze powrotnej na miłe zwieńczenie dnia wycieczka zatrzymała się w McDonaldzie.

                 Ogół wycieczkowiczów zadowolony był z mikołajkowego wypadu do Wrocławia.

                                                                                                                   Seweryn Hryniewicz

                                                                                                                        Klasa V I                    

          • Wycieczka

          •      W dniu 29.11.2019 roku, uczniowie klas 1-3 wraz z uczniami klasy 6, Publicznego Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Jankowicach Wielkich uczestniczyli w ciekawej wycieczce do Opola. Po przyjeździe udaliśmy się na przygotowane dla nas warsztaty w Miejskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. Tam zostaliśmy podzieleni na grupy. Klasy młodsze uczestniczyły w warsztatach na temat „4 pory roku z wykorzystaniem sześciokątów solo” oraz „Jak wykonać preparat mikroskopowy”. Podczas tych zajęć rozwijały wyobraźnię, wzbogacały słownictwo, układając przy pomocy sześcianów „Cube Story” baśń o fontannie. Miały możliwość wspólnej zabawy na magicznym dywanie, co jeszcze bardziej uatrakcyjniło zajęcia. Dowiedziały się również do czego służy i jak zbudowany jest mikroskop oraz przy jego użyciu oglądały krew żaby, krew człowieka i odnóża muchy.

                 Klasa 6 miała możliwość pogłębić swoje umiejętności w zakresie programowania robotów. Wszyscy świetnie poradzili sobie z tym zadaniem, a uwieńczeniem zajęć był „mecz robotów”. Drugie zajęcia poświęcone były budowaniu właściwych relacji interdyscyplinarnych w klasie.

                 Kolejną atrakcją wyjazdu była wizyta w Zielonym Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej Nadleśnictwa Opole. W Izbie Leśnej mieliśmy możliwość uczestniczyć w zajęciach” Podstawowe funkcje lasu”. Byliśmy również w sali dydaktycznej Lasów Państwowych gdzie staliśmy się uczestnikami multimedialnej lekcji edukacyjnej” Cztery pory roku w lesie”, związanej z lasem i jego mieszkańcami. Na koniec wszyscy uczestniczy posilili się upieczonymi przez leśników kiełbaskami i udali do autobusu. Do szkoły wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

             

             

                                                                                                 Organizator wycieczki: Joanna Grabowska

          • „To był Szok …”

          •       Dnia 26 listopada 2019r. o godz. 1000 gościliśmy w naszej szkole ukraiński cyrk „Szok”.  Artyści w ciekawy sposób zaprezentowali całej społeczności szkolnej i przedszkolnej  różnorodne magiczne sztuczki cyrkowe i pokazy żonglerki . Największe emocje wzbudził duży wąż dusiciel. Nie brakowało śmiałków gotowych go dotknąć czy nawet potrzymać na ramionach. Wybrani przez artystów uczniowie nie tylko mieli okazję podziwiać magiczne triki, ale także brać czynny udział w ich realizacji.

                Występ cyrkowy dostarczył wszystkim zebranym wielu wrażeń. Artyści zostali nagrodzeni wielkimi brawami.

                                                                Nikodem Dela

                                                                  klasa VI

          • „Być Patriotą – świetna sprawa…”

          • Dnia 8 listopada 2019r. o godz. 10:00 odbył się w naszej szkole apel z okazji Święta Niepodległości, przygotowany przez uczniów klasy VI. Uroczystość tę rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego, a część artystyczna wprowadziła zgromadzonych

            w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 201918r. Cała społeczność szkolna w przekonujących sposób wyśpiewała nastroje polskiego ludu: smutek, waleczność oraz wielką radość ze zwycięstwa.

            Dzień ten w naszej szkole był dla wielu uczniów lekcją historii. Pozwolił  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

                                                                                 Nikodem Dela

                                                                                        klasa VI

          • ŚLUBUJEMY!

          •      

             

                 Ślubujemy - taki napis widniał na dekoracji holu naszej szkoły dnia 14.10.2019. Podwójną uroczystość: pasowania na pierwszoklasistów oraz Święta Edukacji Narodowej otworzyło krótkie przemówienie Dyrektora PZSP Adama Grabowskiego. Później była prezentacja umiejętności pierwszoklasistów i oczywiście pytanie o zgodę na przyjęcie w poczet uczniów naszej szkoły. Nikt nie miał najmniejszych wątpliwości. Byli naprawdę gotowi, aby powiększyć grono naszych wychowanków.

                 Później był krótki występ z okazji Święta Edukacji Narodowej, prezenty dla „nowo upieczonych” uczniów oraz poczęstunek dla gości i rodziców.

                                  Maluchom życzymy udanego startu w dorosłość!

          • Dzień Chłopca

          •    

             

             

             

               26 września 2019 roku Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole dyskotekę z okazji Dnia Chłopca. Przybyło wielu gotowych do wspólnej zabawy.

                 W celu zintegrowania przybyłych uczniów dyskotekę rozpoczęliśmy tańcem z kotylionami. Potem to już poszło jak z płatka. W przerwach między tańcami w gorących rytmach, członkowie SU wróżyli uczestnikom zabawy z kart i patyczków, przepowiadali przyszłość wyliczanką na podstawie dobrowolnie podanych danych personalnych, zaiteresowani mogli poznać imię przyszłej miłości celując szpilką w duże czerwone serca. Dodatkową atrakcją wieczoru były rozmaite konkursy: jedzenie na czas jabłka zawieszonego na nitce, taniec w parach z balonem, taniec na kartce papieru, zabawa w krzesła, zabawa z kapeluszami, których zwycięzców obdarowywano nagrodami.

            Przez cały czas otwarty był bogato zaopatrzony bufet. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wyśmienite ciasta przygotowane w domu przez członków SU i ich rodziny. Szaleństwo czwartkowego popołudnia zakończyliśmy zabawą "Randka w ciemno".

            W imieniu SU szczególnie serdecznie dziękujemy mamusiom, które osobiście pomagały nam w trakcie imprezy i czuwały nad jej bezpiecznym przebiegiem.

          • "Dwa zamiast cztery - Opolskie na rowery

          •      "Dwa zamiast cztery - Opolskie na rowery  to akcja, którą przygotował urząd marszałkowski wraz z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. Skierowana jest do uczniów szkół podstawowych. Jej celem jest wzrost liczby dzieci i młodzieży korzystających z roweru jako środka transportu przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu wiedzy i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nasza szkoła jako jedna z dwóch w powiecie brzeskim została zakwalifikowana do niej. W ramach tej akcji 20 września odbył się rajd rowerowy. Wzięło w nim udział 26 uczniów klas V-VI oraz czterech opiekunów. Uczestnicy rajdu pokonali trasę 20 kilometrów wiodącą przez Jankowice Wielkie, Czeską Wieś, Michałów. 

                 O godzinie 8.15 wszyscy uczestnicy wyprawy zebrali się przed szkołą. Każdy otrzymał kask i kamizelkę odblaskową. Po krótkim przypomnieniu zasad bezpieczeństwa, uczniowie uformowali dwie kolumny i przy dźwięku dzwonków rowerowych ruszyli w trasę. Świeciło słońce, temperatura ok. 20oC. Warunki pogodowe wręcz idealne. Po przejechaniu 5km robimy krótką przerwę. Część uczniów zdejmuje kurtki i ruszamy dalej. Mijamy Michałów i skręcamy w boczną drogę do jazu na Nysie Kłodzkiej - pierwszy dłuższy postój podczas którego uczestnicy zapoznają się z przeznaczeniem tej instalacji. Trasę do półmetka rajdu – parkingu w lesie Michałowskim pokonujemy szybko. Czas spędzony w lesie jest okazją do rozpoznawania gatunków drzew i zabawy w podchody. Po godzinnej przerwie ruszamy w drogę powrotną. Po pokonaniu 6 kilometrów uczniowie docierają do Czeskiej Wsi. Rozpalamy ognisko w lasku obok boiska sportowego. Wszyscy pieką kiełbaski. Apetyt spowodowany dotychczasowym wysiłkiem wszystkim dopisuje. Jemy posiłek aby zebrać siły na pokonanie ostatniego odcinka prowadzącego do Jankowic.  Około godziny 13 peleton składający się z dwóch rowerowych kolumn przybył do szkoły.

          • Wycieczka rowerowa uczniów klasy VII

          • Dnia 20.09.2019 uczniowie klasy siódmej w ramach ŚPRZĄTANIA ŚWIATA pojechali na wycieczkę rowerową do miejsca rekreacji na trasie Jankowice Wielkie-Olszanka. Aby wyprawa naprawdę miała status rowerowej, wybrali trasę dojazdu przez Krzyżowice. Na miejscu było najpierw sprzątanie, a następnie wspólne integracyjne badanie całego terenu połączone z poszukiwaniem „miejscowej wydry”. Na koniec zapłonęło ognisko i odbyło się wielkie grillowanie . Droga powrotna była także dla wszystkich dużym wyzwaniem, ponieważ wiodła tym razem przez Olszankę , Michałów oraz Czeską Wieś.

            Dzień minął w bardzo przyjemnej atmosferze.

            Zaangażowanym rodzicom serdecznie dziękujemy.

          • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

          •  

                 Dnia 2 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Tego dnia obchodziliśmy w naszej szkole także inne ważne dla kraju i wszystkich naszych wychowanków święta. Tradycyjnie uroczystość poprzedziła msza święta w naszym kościele parafialnym. Następnie wszyscy udali się pod tablicę upamiętniającą poległych za ojczyznę w latach 1918-2018, gdzie poczet flagowy złożył symboliczną wiązankę kwiatów. Następna część uroczystości odbyła się na placu przed szkołą, gdzie zostało otwarte nowe boisko sportowe.

                 Uroczystość zaszczycili swoją obecnością WÓJT GMINY OLSZANKA ANETA RABCZEWSKA, RADNA GMINY OLSZANKA TERESA KOWALSKA, RADNY  GMINY OLSZANKA ROBERT JANKLOWSKI oraz PREZES  FIRMY „PETROL” ILONA ZDUNEK. Dyrektor PZSP Adam Grabowski krótko przedstawił historię powstania boiska oraz podziękował sponsorom. Kluczowym momentem było symboliczne przecięcie wstęgi, którego dokonali: WÓJT GMINY OLSZANKA ANETA RABCZEWSKA wraz z DYREKTOREM naszej szkoły. Następnie ksiądz proboszcz Czesław Kocoń poświęcił nowe boisko i wszyscy udali się do budynku szkoły.  Dalsza część uroczystości miała miejsce w holu , gdzie odbył się apel upamiętniający osiemdziesiątą  rocznicę II wojny światowej w wykonaniu uczniów klasy siódmej.

                 Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy wielu sukcesów w nowym 2019/2020 roku szkolnym.

          • Zakończenie roku szkolnego

          •      W tym roku uroczystość zakończenia roku rozpoczęła się już 18 czerwca 2019 roku, kiedy to wręczone zostały karty rowerowe uczniom klasy czwartej oraz nagrody za udział w różnego rodzaju konkursach szkolnych i pozaszkolnych.

            19 czerwca odbyła się oficjalna część uroczystości. Na początku oczywiście polonez w wykonaniu pierwszych absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej oraz przemówienie dyrektora PZSP Adama Grabowskiego, który w kilku słowach skierowanych do zebranych podziękował za wspólny rok, życząc uczniom i wszystkim pracownikom szkoły udanych i bezpiecznych wakacji.
            Następnie  odbyła się część, na którą wszyscy czekali: wręczenie uczniom klasy VIII świadectw, nagród, listów pochwalnych i gratulacyjnych. W pierwszej kolejności wystąpili uczniowie wyróżniający się w nauce i pracy społecznej:

            1. Szymon Kowalcze – średnia ocen 5,50,
            2. Julia  Kotara – średnia 5,28,
            3. Michał  Mańkowski - średnia  5,22,
            4. Wiktoria Tokarz - średnia  4,89.

            Do  Księgi  Prymusów zostali wpisani uczniowie, którzy uzyskali średnią ocen 5,0 lub więcej i mają wzorowe zachowanie. W tym roku wpisem zostali zaszczyceni następujący uczniowie: Szymon Kowalcze, 

            Julia  Kotara,

             Michał  Mańkowski.

            Podziękowania otrzymali także rodzice, którzy włożyli duży wkład w funkcjonowanie naszej szkoły:

            Beata Kotara,

            Edyt Mańkowska,

            Małgorzta  Tokarz.

            Po zabraniu głosu przedstawiciela klasy VI, który w imieniu społeczności uczniowskiej szkoły pożegnał absolwentów, odbyło się uroczyste ślubowanie delegacji klasy VIII. Na koniec tej części wręczone zostały świadectwa i nagrody wyróżniającym się uczniom klas IV– V oraz stypendia naukowe i sportowe.  Na zakończenie uroczystości wystąpili uczniowie klasy III oraz absolwenci, którzy podziękowali za wspólnie spędzone osiem lat.

            Po uroczystości uczniowie udali się na ostatnie w tym roku spotkania z wychowawcami do swoich klas.

          • Wycieczka klasy szóstej w Góry Sowie i Pogórze

          •      W dniach 14-15 czerwca odbyła się wycieczka integracyjna uczniów i rodziców klasy szóstej. Na początku zwiedziliśmy obóz  koncentracyjny GROSS-ROSEN, a następnie system podziemny Osówka-  największy z sześciu istniejących w Górach Sowich kompleks hal tajnego hitlerowskiego projektu Olbrzym (Rise). Następnego dnia po opuszczeniu wczesnym rankiem hotelu Villa Rosa zwiedziliśmy  Zamek Grodno i Sztolnie Walimskie. Na koniec zostawiliśmy sobie ogromne wyzwanie, jakim była Wielka Sowa (1015m.n.p.m). Nie wszyscy dotarli do samego szczytu, ale ci, którym się to udało, mogli być z siebie dumni . Zmęczeni, ale pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną.

            W imieniu klasy szóstej serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy zorganizowali nam ten dwudniowy wypad w góry. Mamy nadzieję na wspólny kolejny wyjazd.