• Rozpoczęcie roku szkolnego 2022-2023

• 1 IX 2022 zainaugurowaliśmy  mszą świętą o godzinie 8:00 uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2022-2023. Następnie o godzinie 9:00 rozpoczął się apel szkolny.

Licznie zgromadzeni rodzice i uczniowie z zainteresowaniem oglądali uroczystość, przygotowaną przez uczniów klas VII i VIII.

Prowadząca  Hania Perec przywitała przybyłych na uroczystość: gości, dyrekcję szkoły, grono nauczycielskie, pozostałych pracowników szkoły oraz uczniów, wraz z rodzicami w dniu tak uroczystym jakim jest początek nowego roku szkolnego 2022/2023.

Stwierdziła, że ten  dzień to radosne spotkanie z koleżankami i kolegami po wakacyjnym wypoczynku, ale przede wszystkim niezwykły dzień i wielkie przeżycie dla nowo przyjętych uczniów naszej szkoły. To ich właśnie - uczniów klasy pierwszej powitano  szczególnie ciepło w szkolnej społeczności. Przekraczając próg szkoły, rozpoczęli tym samym kolejny, ważny etap swego życia.

W części oficjalnej, po zdaniu raportu przez przewodniczących klas, wprowadzeniu „pocztu flagowego” przez uczniów klasy VIII, głos zabrał pan dyrektor. Omówił bieżącą sytuację w kraju, nawiązując do zdalnego nauczania, wspomniał również o zagrożeniu jakim jest wojna. Przedstawił również uczniów, którzy w zeszłym roku szkolnym osiągnęli bardzo wysokie wyniki w nauce i wręczył im stypendia za osiągnięcia w nauce i na niwie sportowej::

Paweł Zdunek – średnia ocen 5,86

Dawid Listowski - średnia ocen 5,71

Filip Aulich - średnia ocen 5,50

Nikodem Dela - średnia ocen 5,41 (absolwent)

Martyna Bałamut - średnia ocen 5,23 (absolwent)

Hanna Perec - średnia ocen 5,21

Paulina Siedlecka - średnia ocen 5,14.

Nawiązał również do egzaminu ósmoklasisty. Poinformował o tym, że uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jankowicach Wielkich napisali egzamin z matematyki ok. 6% powyżej średniej krajowej. Podkreślił, że jest to bardzo znaczące osiągnięcie. Podziękował za to uczniom i nauczycielowi przedmiotu pani Jolancie Poradzie.

Następnie odbyło się ślubowanie przyszłych uczniów klasy pierwszej. Potem symbolicznym ołówkiem pan dyrektor Adam Grabowski pasował ich na uczniów. Aktem tym przyjęto ich w skład szkolnej społeczności. Wychowawcą klasy została pani Joanna Grabowska. Pierwszoklasiści otrzymali dyplomy i w prezencie bogato wyposażone tuby. Potem wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Po odprowadzeniu pocztu flagowego odbyła się część artystyczna obejmująca wesołe rytmiczne piosenki, montaże słowne. Przypomniano również, że wrzesień to miesiąc cudownego babiego lata, kwitnących wrzosów, dojrzewających kasztanów i spotkań z przyjaciółmi, ze szkolnej ławy, po wakacyjnej rozłące.

Ale był taki wrzesień, kiedy klasy nie doczekały się uczniów. 1. września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa, hitlerowskie Niemcy zaatakowały granice Polski. Nie zapominamy o tych, którzy w tamtym okresie oddali życie za ojczyznę, bronili honoru Polski, wpisali się w karty naszej historii wielkością i sławą.

Tego dnia, w 1939 roku, atakiem hitlerowskich Niemiec na polską placówkę na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. Najstraszniejsza wojna w historii Polski i całego świata trwała 6 lat i pochłonęła ponad 50 milionów istnień ludzkich. Pamiętajmy jednak, że w tych ciężkich czasach polska młodzież nie przerwała nauki, chociaż groziła im za to kara śmierci.

Pamiętajmy także o nadal toczącej się wojnie na Ukrainie, gdzie ludzie walczą i giną nie tylko o swoją ale i naszą wolność!  Pan dyrektor wezwał wszystkich do uczczenia tych wydarzeń i bohaterów minutą ciszy.

Na zakończenie podziękowano wszystkim uczestnikom za uwagę i proszono o przejście do klas.

Jolanta Porada