• Życzenia na wakacje!!!

•      Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy nadszedł wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Czas odpoczynku od nauki, dzwonków i porannego wstawania.

Dziękując za wysiłek i współpracę życzymy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom naszej szkoły, by nadchodzące wakacje były radosne i pełne niezapomnianych wrażeń. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze na złocistych plażach, w górach czy nad jeziorami.

Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, z zapasem sił i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym.

Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne PZSP Jankowice Wielkie

• Wyjazd na basen

• W dniu 05 czerwca 2023r uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w promującej zdrowy styl życia i aktywny sposób spędzania wolnego czasu wycieczce do MOSIR w Brzegu.

Wyjazd był świetną zabawą i integracją naszych najmłodszych uczniów. Ćwiczenia i zabawy w wodzie w bezpieczny i przyjazny sposób oswoiły dzieci z nowym otoczeniem. Wycieczka w całości sfinansowana z funduszu Urzędu Gminy Olszanka.

A.Grabowski.

• Wycieczka do Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

W dniu 31 maja 2023r zorganizowana została dla chętnych uczniów naszej szkoły wycieczka do Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, zwanego „Śląskim Wawelem” połączona ze zwiedzaniem Muzeum Piastów Śląskich.

Uczniowie podzieleni zostali na dwie grupy, to jest klasy 1-4, i kl 5-8 i pod opieką nauczycieli dwoma autokarami wyjechali do Brzegu. Pierwsza grupa uczestniczyła w lekcji muzealnej prowadzonej przez pracowników muzeum o interesującej tematyce ” Higiena przed wiekami i dziś”.

Druga grupa natomiast zwiedzała zamek i wystawy czasowe na piętrach :

1. „Memoriae Piastorum Principum Silesiae

Na wystawie: sarkofagi Piastów z brzeskiej nekropolii piastowskiej, płyty nagrobne średniowiecznych Piastów śląskich oraz druki poświęcone pochówkom Piastów śląskich, zawierające m.in. kazania wygłoszone podczas uroczystości pogrzebowych. Eksponowane są m.in.: drzewo genealogiczne Regia Antiquissima Piastea Stupis Sceptra Polonia et Silesia… z 1722 r., kopie rzeźb pary książęcej z bramy zamkowej – Jerzego II i jego małżonki Barbary, wykonane w 1941 r. i szesnastowieczna rzeźba ulubionego psa ks. Jerzego II.

2. Paradne zbroje i ubiór Piastów Śląskich XIII – XVII wieku”. W oryginalnych renesansowych wnętrzach zamku zachowały się m.in. portale i fragmenty polichromii z XVI w., przedstawiające drzewo genealogiczne ks. Jerzego II i ks. Barbary oraz metryki kilkorga dzieci tej pary. Prezentowane są tu rekonstrukcje strojów i zbroi wybranych Piastów śląskich i brzeskich. Część ekspozycji wypełniają zbiory archeologiczne oraz makieta Ryczyna– średniowiecznej osady obronnej, makieta XVII/XVIII-wiecznego miasta Brzegu i militaria.

3. "Z przeszłości i tradycji Piastów Śląskich"

Ekspozycja poświęcona Piastom śląskim, wypełniona drzewami genealogicznymi Piastów śląskich i ich wizerunkami oraz dokumentami, pieczęciami i bogatą kolekcją numizmatów (dawnych, wśród których występują rzadkie, niezwykle cenne egzemplarze i współczesnych). Ponadto obejrzeć można kolekcję mebli, głównie renesansowych i neorenesansowych /ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu/ oraz dopełniające wystawę repliki dwóch renesansowych pieców kaflowych.

W dalszej części zwiedzania nastąpiła zmiana, druga grupa uczestniczyła w lekcji muzealnej „Źródła historyczne” natomiast „maluchy” zwiedzały wystawy.

Po części dydaktycznej nadszedł czas na posiłek, wszystkim smakowały pizza i lody.

A. Grabowski.

• Pierwszy czerwca dzień radosny

kwitną kwiatki, to znak wiosny.

W dniu tak pięknym i wspaniałym

życzymy Wam sercem całym

moc uśmiechu i radości

szczęścia, zdrowia, pomyślności.

• Turniej Wiedzy o Profilaktyce Stomatologicznej

• W dniu 30 maja 2023r. nasza szkoła uczestniczyła w Turnieju Wiedzy o Profilaktyce Stomatologicznej:

"Z uśmiechem mi do twarzy". Głównym celem konkursu było promowanie i upowszechnienie wśród dzieci szkół podstawowych zasad higieny jamy ustnej, ze szczególnym uwzględnieniem dbałości o zęby.

Organizatorami Turnieju byli: DENTOBUS-mobilny gabinet stomatologiczny, Narodowy Fundusz Zdrowia oddział Opole, PSP nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach.

Honorowym patronatem nad Turniejem sprawował Wojewoda Opolski, Kuratorium Oświaty w Opolu oraz Burmistrz Miasta i Gminy Zdzieszowice.

Konkurs składał się z dwóch części:

1 część odbyła się w naszej placówce. Polegała na rozwiązaniu testu, którego pytania związane były z profilaktyką stomatologiczną. Druga miała charakter turniejowy i odbyła się dzisiaj w PSP nr 1 w Zdzieszowicach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy ósmej: Hanna Perec i Dawid Listowski. Uczniowie nie zdobyli miejsca na podium ale otrzymali drobne podarunki i pełni wrażeń wrócili do domu.

• Wycieczka do parku trampolin w Opolu

• Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła klasom 4 i 5 wielu niezapomnianych wrażeń. W dniu wczorajszym odbyła się wycieczka do parku trampolin w Opolu. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczniowie korzystali z szeregu atrakcji.

Pobyt w Opolskiej Odskoczni sprzyja wyrabianiu nawyków aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił młodzieży, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg.

Po zabawach na trampolinach Uczniowie zjedli posiłek, aby mieć siły na kolejny etap zakupowy w centrum handlowym Karolinka.

• "Przytul psisko"

• Dnia 26 V wyjazdem do Schroniska "Przytul psisko", pod opieką organizatorek M. Pieles i J. Porady, zakończyliśmy tegoroczną edycję akcji "Paka dla zwierzaka". Wszystkim uczniom i ich rodzicom dziękujemy za dar serca i wrażliwość na potrzeby zwierząt. Takimi zachowaniami kształtujemy nasze przyszłe społeczeństwo.