• Powitanie wiosny

•      Dzień Wiosny w PSP Jankowice Wielkie pod znakiem alpakoterapii i nie tylko!

Nasza szkoła dnia 21 marca tradycyjnie powitała wiosnę. Oczywiście nie obyło się to bez wielu imprez towarzyszących. Dzień rozpoczął się od powitania przez Dyrektora PSP Adama Grabowskiego trojga nowych uczniów z Ukrainy. I chociaż nie wszyscy będą uczęszczać do pierwszej klasy, zostali przyjęci do grona naszej społeczności szkolnej tradycy  jnymi tytami ,,na dobry początek”.

Następnym punktem programu były wybory Miss I Mistera Wiosny 2022`. Kandydaci mieli za zadanie zaprezentować barwny wiosenny strój oraz wykazać się umiejętnościami chodzenia po wybiegu. A że było to wydarzenie doniosłej wagi, należało zaprezentować się komisji lekkim zmysłowym chodem po czerwonym dywanie. W czasie gdy komisja udała się na naradę, uczniowie popisywali się swoimi zdolnościami literackimi. Młodsi uczniowie czytali swoje listy do pani Wiosny, w których bardzo wyraźnie czuło się tęsknotę za ciepłymi promieniami słońca i beztroskimi zabawami na świeżym powietrzu. W odpowiedzi na nie starsi uczniowie, wcielając się w oczekiwaną panią Wiosnę, zaprezentowali swoje prace, w których zapewniali o swoim rychłym przyjściu. Na koniec tej części programu zwiewnym krokiem w rytm piosenki „Maszeruje Wiosna” weszła ,,Ona” we własnej osobie i już wszyscy wiedzieli, że czas pozbyć się marzanny – symbolu zimy.

Udaliśmy się więc na coroczny pochód po naszej miejscowości, odwiedzając z życzeniami zaprzyjaźnione zakłady pracy. Ruszyliśmy barwnym korowodem z okrzykami i hałasem własnoręcznie wykonanych instrumentów muzycznych, oznajmiając nadejście wiosny. Na wiejskim boisku sportowym marzannę spotkał marny los, ale nikt się tym za bardzo nie przejmował, bo pojawiła się kolejna atrakcja tego dnia, którą zapewnił uczniom nauczyciel naszej szkoły Mirosław Żak: dwie wspaniałe alpaki ze “Świata alpak” Młodoszowice.

Alpakoterapia w Polsce stała się znana stosunkowo niedawno, ponieważ uczestniczące w niej zwierzęta do niedawna nie były w kraju hodowane. Alpaki charakteryzują się niezwykłym usposobieniem – są przyjacielskie, nieagresywne, ciekawskie, inteligentne i towarzyskie. Dobrze reagują na obecność ludzi, uwielbiają być dotykane, szybko się uczą. Kontakt z tak łagodnymi i inteligentnymi zwierzętami wyzwala pozytywne emocje, pozwala zapomnieć na chwilę o codziennych problemach, motywuje do działania i daje poczucie konstruktywnie spędzonego czasu. Uczniowie mogli więc skorzystać z alpakoterapii, która na pewno przydała się wszystkim po długim czasie pandemii, a dzieciom z Ukrainy po traumatycznych przeżyciach ostatnich dni.

Dzień dostarczył wszystkim wielu wrażeń. Uważamy, że takie uroczystości są doskonałą formą integracji społeczności szkolnej.

• "Wojna rodzi się z nienawiści, czyli o sztuce tolerancji... "

• W dniu 18.03.2022r. w naszej szkole odbyły się warsztaty pt.: "Wojna rodzi się z nienawiści, czyli o sztuce tolerancji... " dla klas IV-VIII.

Uczniowie obejrzeli prelekcję video dotyczącą wojny i obecnej sytuacji na Ukrainie oraz film "Drogi Panie Dyktatorze".

Po filmie, nasza nauczycielka Pani Maja, przeprowadziła część praktyczna warsztatów, podczas której uczniowie opowiedzieli o swoich odczuciach po filmie, mogli pobawić się w rozszyfrowanie cytatów dotyczących odwagi i strachu; oraz wspólnie opracowali definicje pojęć takich jak: akceptacja, tolerancja czy szacunek.

Dzieci chętnie uczestniczyły w warsztatach, chętnie się wypowiadały i dzieliły swoimi przemyśleniami.

• Dzień Kobiet

•    Dnia 08 marca nasza szkoła świętowała podwójne święto: Dzień Kobiet oraz mniej popularny Dzień Mężczyzn, którego obchody zapoczątkowano w 1999r.

Apel rozpoczął się występem artystycznym pod tytułem "Wiersze niegdysiejsze" w wykonaniu klasy V i VI. Uczniowie mogli popisać się znajomością wierszy znanych polskich poetów. Na zakończenie wszystkie panie i panowie otrzymali symboliczne czerwone róże, a pozostali uczniowie odrobinę słodkości. Było miło!!!