• Powitanie wiosny

•           Zwyczaje topienia marzanny i chodzenia z gaikiem związane są z porą wiosenną. Pierwszy stanowi ostatni, pożegnalny akt zimy, drugi inauguruje, wita i wnosi w życie ludzi wiosnę.

Wiedzą o tym uczniowie PSP w Jankowicach Wielkich, którzy jak każdego roku tak i tym razem radośnie świętowali ten dzień.

Uczniowie wyszli jej naprzeciw we wtorek 21 marca. Obchody powitania wiosny rozpoczęli od konkursu na Miss i Mistera wiosny. Zarówno zwycięzcy jak i wszyscy uczestnicy otrzymali sympatyczne nagrody.

Potem każda z klas prezentowała jak wybudza wiosnę z zimowego snu.

W trakcie trwania konkursów w tle rozbrzmiewała rytmiczna i zachęcająca do wspólnej zabawy muzyka.

Na zakończenie wszyscy wyszli ze szkoły barwnym korowodem powitać wiosnę. Dowolność strojów rozbudziła pomysłowość i wyobraźnię dzieci. Kolorowy, wesoły i rozbawiony orszak przeszedł, pod czujnym okiem ich opiekunów, przez wieś.

Reprezentanci spośród uczniów udali się z wiosennymi stroikami i życzeniami do działających na terenie gminy zakładów pracy i instytucji. Gospodarze dziękowali za odwiedziny słodyczami.

Skandowanie i nawoływanie wiosny zakończyło imprezę i kolorowy gaik zagościł wśród rozbawionych dzieci.

Z pięknie udekorowanym gaikiem uczniowie wrócili do szkoły.

Jolanta Porada

• Dzień Kobiet

•     Dnia 8 marca odbył się w naszej szkole z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet apel przygotowany przez Samorząd Uczniowski, którego opiekunem  jest pani Beata Stache- Jakubów.

W krótkich scenach rodzajowych zapoznano nas z tym jak świętowano Dzień Kobiet na początku świata, a jak dziś. Całość przepleciono   piosenkami wykonanymi przez Hannę Perec. Temat potraktowano zarówno uroczyście jak i z humorem. Część główną zakończono aforyzmami o kobietach.

Na zakończenie Pan Dyrektor wręczył wszystkim paniom piękne róże. Złożył również życzenia wszystkim dziewczynkom, wręczając różę na ręce przewodniczącej SU.

W ostatniej części Pani Teresa Rąpała podsumowała konkurs plastyczny PCK "Czerwonokrzyska Gwiazdka".

Jolanta Porada